Produkce masa v České republice vzrostla. Stále však nejsme soběstační

Názor
Česká republika není soběstačná ve výrobě masa. Bez dovozů z Polska, Nizozemska, Německa, Španělska a Maďarska by situace v tuzemských prodejnách byla podobná jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a konzumovali bychom jej v omezeném množství.
Vzhledem ke stravovacím návykům v naší zemi není česká produkce vepřového masa dostatečná. Foto: Pixabay

Češi jsou milovníky vepřového masa, čemuž odpovídá zaměření tuzemských producentů. Stále vyšší oblibu si získává drůbeží maso, u kterého dochází k navyšování české produkce i dovozů. Naopak popularita hovězího masa je nižší, což je dáno vyšší cenou.

V loňském roce se podařilo zastavit propad v produkci hovězího masa. Na jatkách bylo poraženo 236 600 kusů skotu, což představuje meziroční růst o čtyři procenta. Díky vyšší průměrné hmotnosti poražených zvířat se zvýšila produkce hovězího masa o 5,7 procenta na 71 579 tun. Česká produkce hovězího masa však nestačí potřebám tuzemského trhu, proto muselo být dovezeno o 26 487 tun hovězího masa více, než bylo vyvezeno do zahraničí. Hovězí maso nejčastěji dovážíme z Polska, Nizozemska a Německa.

PSALI JSME:
Česká republika není soběstačná ve výrobě masa

Produkce vepřového masa zůstala v loňském roce na úrovni 210 910 tun. Tohoto výsledku bylo dosaženo i přes nižší počet poražených prasat, která v průměru vážila o 1,5 kilogramu více než v roce 2017. Vzhledem ke stravovacím návykům v naší zemi není česká produkce vepřového masa dostatečná. Z tohoto důvodu muselo být dovezeno 273 839 tun vepřového masa, které pocházelo hlavně z Německa, Španělska a Polska. Český vývoz vepřového masa je oproti tomu zanedbatelný a v roce 2018 dosáhl úrovně 27 533 tun.

Produkce drůbežího masa v roce 2018 vzrostla o 3,4 procenta na 164 261 tun. Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme dovézt 117 146 tun. Drůbeží maso jsme nejčastěji dováželi z Polska a Maďarska. Malá část české produkce naopak směřovala na slovenský, německý a rakouský trh. Průměrná cena jatečních kuřat se pohybovala kolem 23 korun za kilogram živé hmotnosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Masivní dovoz potravin likviduje české zemědělce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.